Efsaneye göre adalarda yaşayan halk deniz yoluyla gelen başka ülkelerin istilasına uğrar. Saldıran ülke oldukça kuvvetli bir donanmaya sahiptir. Adalar imparatoru halkını korumak için dev bir ejderhayı denize salar. Ejderha tüm birlikleri yakar ve düşmana karşı zafer kazanılır. O gün bu gündür Halong Bay ejderhalar denizi diye adlandırılır.

Thu Bon nehri çevresinde dizi dizi sıralanmış ikişer katlı Fransız mimarisi ile yapılmış bu evler şehre ayrı bir hava katıyor. Fransızların bunca yolu gelip böyle bir yeri sömürge altına almak istemelerine şaşırmadım doğrusu. Fransa’nın soğuk, boğucu, sıkıcı ve beton havasının yanında burası adeta bir cennet bence.

Halong Bay 350 milyon yılda oluşmuş ve 1994 tarihinde Unesco Kültür Mirasına girmiş 3000 adayı kapsayan adalar topluluğudur.

Halong Bay Hanoi’den 170 km uzaklıkta bulunan adalar topluluğu. Halong Bay’a gitmek için sabah erken saatte tur otobüsünde yerlerimizi alıyoruz.

Yol yaklaşık olarak dört saat sürüyor. Yolculuk boyunca rehberimiz Halong Bay’ın efsanevi hikayelerini anlatıyor. Ve her cümlenin sonunda anlayıp anlamadığımızı anlamak için ok. diyor 🙂

Gerçekten hayatımda gördüğüm en farklı anlatımdı, kendimi sınıfta derste gibi hissettim 🙂

Otobüsümüz Hanoi- Halong Bay yolu üzerinde mola vermek için büyük mağazalara uğruyor.

Burada savaşta sakat kalan insanların ipek iplikten yaptıkları tablolar satılıyor. Yağlı boya tablolarını aratmayacak kadar güzel olan bu tablolar gerçekten mükemmel. Üzerindeki işçiliğe göre fiyatlar gayet uygun ama benim bütçeme göre oldukça pahalı 😒

Vietnam Savaşı zamanında atılan kimyasal silahlar birçok insanı sakat bırakmış devlet bu kişilere ilerleyen yıllarda bu atölyeleri açmış. Bu insanlar da hem gelir kaynağı hem de hayata tutunacak bir dal olarak tüm gayretleri ile bu işe sarılmışlar.

Körfeze gelince sizi güzel bir manzara karşılıyor. Yüzen evler, Tekneler, guletler ve çok ilginç yapıdaki kayalıkları görmek insanı mutlu ediyor. Guletler ise verdiğiniz ücrete göre değişiyor. Üzerileri seyir terası ve restaurant alt kısımları ise yatak odası olarak kullanılan guletler gelen turistleri alıp tek tek ejderhalar denizine açılıyor.

Guletler bu yolculuk sırasında adalara uğruyor. Sürpriz adası en heyecan verici yerlerden biri. Burada bulunan devasal büyüklükteki mağara gerçekten muhteşem. Bu adalar savaş zamanında silah saklamak için kullanılırmış. Mağara çıkışında minik bir tepeye çıkış var burada Halong Bay’ı kuşbakışı olarak gözlemleyebilirsiniz.

Adacıkları incelediğinizde erozyondan neredeyse üzerindeki topraklardan arındıklarını görebilirsiniz buna rağmen çeşitli ağaçları görmek gerçekten şaşırtıcı. Kayaların alt kısımları ise oldukça girintili bu oluşumlarda gelgitlerin çok büyük etkisi var.

Turlar Wooden Cave, Cat Ba Adası ve Bai Tho Dağı’na da uğruyor. Bai Tho Dağı trekking için harika bir lokasyon. Zirveye ulaştığınızda güzel bir manzara sizi bekliyor.

Aslında tek tek ada köylerine uğrayıp oralarda zaman geçirmek en akıllıca yöntem bence. Çok turistik yerler oldukça kalabalık ve doğallıktan bir parça uzaklaşmış durumda.

Guletlerde yemekler genelde deniz ürünlerini kapsıyor bunun yanında pirinç yufkasından hazırlanan içerisinde çiğ sebzeler olan dolmaları sıkça görebilirsiniz. Ayrıca Ejderha Meyvesi (Dragon Fruit) ve Jack Fruit çokça karşınıza çıkacak.

Kahve konusunda Brezilyadan daha iyi olan Vietnam’da en popüler kahve tilki dışkısı kahvesi 🙂 Tabi kahvenin adı bu 🙂 Bu kahve oldukça sert dikkat edin. Ayrıca kahvelere Condensed milk adında çok şekerli yumurta beyazı içerikli bir karışım ekleniyor. Sade içiyorsanız bunu tercih etmeyin. Condensed milk yerine fresh milk tercih edebilirsiniz.


Ejderhalar denizi üzerinde bulunan teknelerde Vietnam bayrağı gururla salınıyor. Uğruna çok kan dökülen bu bayrak kırmızı renkten oluşmakta üzerinde ise sarı bir yıldız var. Sarı yıldızın her köşesinin bir anlamı var bu köşeler tek tek askerleri, işçileri, gençleri, köylüleri ve aydınları temsil ediyor.

Vietnamlılar tarihe isimlerini altın harflerle yazdırmış ender ülkelerden biri. Amerika bu ülke üzerinde kimyasal silah kullanacak kadar aciz kaldı. Şimdi ise bu küçük insanlar teknolojileri ve başarıları ile Amerikaya kafa tutuyor.

Kısaca bedel ödemiş saygı duyulacak bir ülke Vietnam.

Halong Bay büyüleyici bir yer. Guletler gece denizde kalıyor ve siz de yıldızların altında ejderha denizinin ortasında şezlonga uzanmış bu güzelliği dinliyorsunuz. Bazen sevimli bir yıldız kayıyor ve siz o yıldızla çok uzaklara yıllar yıllar öncesine gidiyorsunuz. Sonra serin bir esinti sizi tekneye geri getiriyor. Çevrenizdeki kayalar ay ışığında muazzam şekilde yükseliyor. Dalgaların tekneye vurmasıyla Gulet nazlı nazlı salınıyor. Hayatta güzel anlar biriktirmek lazım. Kalabalıklar içinde yalnızken bile bu anların gizli gizli tadını çıkarmak dünyanın en güzel duygusu 😇

Tekrar gidişimde tek tek ada köylerini gezmeyi planlıyorum bunu neden yapmadığımı da anlamıyorum doğrusu 😒 Beni bekle Ejderhalar Denizi tekrar görüşeceğiz 😘

Geziniz Bol Olsun
Sevgilerimle

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın