Arnavut kaldırımlarında yürüyorum masallardaki minik köprülerden geçiyorum. Tepeşir renkli yarı ahşap evlerin nehre yansımalarını izliyorum. Köşede gördüğüm minik bir kafeye oturup kahvemi yudumluyorum. Bir Ortaçağ esintisi esiyor adeta. Çiçeklerle  ve minik objelerle kaplı pencerelerin bir hikayesi var gibi sanki.

Süslü mü süslü bir şehir Colmar. Sokaklarında gezerken her evin her pencerenin her kapının farklı konsepti var. Hepsi rengarenk dizayn edilmiş. Kareli kumaşların etrafına minik danteller eklenmiş. Kavanozlardan tutun da pencerelere kadar bu tarz hakim.

Alsas Bölgesinin başkenti Colmar. Fransız şehri olmasına rağmen hala Almanya’nın izlerini taşıyor bence. Ortaçağ görünümlü bu kent diğer Almanya şehirlerine fazlaca benziyor.

Alsas bölgesinde Alsasça diline rastlayınca şaşırıyorum. Buranın yerlileri hala bu dili kullanıyorlarmış. Fakat günden güne dili kullanan sayısı azalıyor. Yeni nesil Fransızca ve Almanca kullanıyor. İngilizce tabiî ki son sırada yer alıyor. Pek sevmiyorlar İngilizceyi. Almanca Alsas bölgesinde derslerde zorunlu olarak okutuluyor bu arada.

Bu minik şehirde gezilecek yerlerin başında Unterlinden Müzesi yer alıyor.  Müzeye meraklıysanız burayı kaçırmayın derim. Burayı özel yapan ise Ortaçağdan kalma bir kilisenin içersine kurulu olması. Kilise içersinde bir müze gerçekten kulağa hoş geliyor. Gruenewald adında bir ressamın adını duymamış olabilirsiniz ama bu müzenin gözde ressamlarından. Isenheim Altarpiece adlı eseri gerçekten muhteşem. O döneme ait iyi eserlerinden. Rönesans ressamlarından olan Gruenewald’ı taktir ediyorum doğrusu J Müzede ayrıca Picasso’nun da birkaç eseri bulunmakta.

Zamanınız varsa Bartholdi müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Dominik kilisesi, Maison Pfister ve Maisonsdes  Tetes  de önerebileceğim tarihi yapılar.

Colmar ‘da gezerken çok fazla pastane ve tatlıcı görebilirsiniz. Fransızlar hamur işine çok düşkün gerçekten. Her yerde minik minik kek kalıpları görebilirsiniz. Kugelhopf dedikleri üzümlü kek bu minik kek kalıplarında yapılıyor. Bu bölgenin en ünlü tatlısını siz de yapmak isterseniz bu seramik kek kalıplarından alabilirsiniz. Üzerine pudra şekeri serpilerek servis yapılan bu keki denemelisiniz.

Makaronlarla süslü vitrinleri söylemeden geçemeyeceğim. Bu makoronlar badem unu ile yapılmış ve ağızda eriyor muhteşem tatları var. Ayrıca Yumurta akı ve şekeri çırpıp fırına vererek Meringe dedikleri bir tatlı yapıyorlar. Tabi bu tatlıyı renklendirdiklerinde ortaya çok sevimli bir görsel çıkıyor. Alsas bölgesinde her şey renkli J İtalyan pizzasından farklı olarak yapılan Tarte Flambee de denemeye değer. İtalyan pizzalarına göre hamuru çok ince ve çok iyi pişmiş çıtır çıtır servis ediliyor. Her pastanede simit göreceksiniz. Bretzels dedikleri bu simit  kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasında. Peynirleri ise çeşit çeşit. Hepsini denemek için baya paranız olması gerekiyor J Ben en çok fümeli erimiş rokfor küf peynirini beğendim. Tavsiye ederim 🙂

Alsas bölgesinde gezerken üzüm bağlarının görüntüsü beni adeta büyülüyor. Hepsi muazzam sıralanmış. Dağ tepe üzüm bağları ile kaplı. Fransa’nın şarap üretimi ile meşhur bu bölge geleneksel şarabın devi olarak biliniyor. Alsas Şarap Rotası (Routes Des Vines) dünyaca ünlü bir rota. Siz de bu tura katılırsanız Colmar çevresindeki şarap üretim merkezleri olan minik köyleri görebilirsiniz.

Colmar’ın Noel döneminde yapılan baharatlı şarapları da her yıl yüzlerce turisti çeker bu bölgeye. İçersine portakal suyu baharat ve bal konulan bu şarap soğuk kış günlerinde Alsas bölgesinde en çok içilen içecekler arasında yer alır. Muscat ve Gewürztaminer şarapları en tatlı olanlardan ayrıca Elma şarabı ve Erikten yapılan Esu De Vie de Mirabble de bölgenin önde gelen şaraplarından.

Colmar kalabalığı dışında güzel bir şehir. Arnavut kaldırımlarında uzun uzun yürüyün. Nehri bırakıp şehrin merkezine doğru gittiğinizde sizi çok güzel görsel sürprizler karşılayacak. Bir fincan kahvenin tadı bu ortaçağ kasabasında bir başka oluyor.

Geziniz Bol olsun

Sevgilerimle,

Colmar’da dikkat edilecekler

  • Colmar ve çevresindeki kasabaları gezecekseniz kesinlikle Strazburg’da kalmayın. Strazburg Colmar arası tren bileti 13 Euro gidiş dönüş 26 Euro. Süre olarak 30 dk civarı. Colmar çevresindeki köylere colmar’dan kalkan otobüslerle gitmek zorundasınız . Başka seçenek yok taksi kiralamak dışında. O yüzden Colmar’da kalın derim.
  • Bu köylere de gidiş 4-5 Euro arası değişiyor (tek yön) Colmar merkezden gidiş dönüş 5 Euroya bilet alabilirsiniz. Bazı köyler birbirine çok yakın. Bu bileti köyler arasında da ücret vermeden kullanabilirsiniz.
  • Colmar’dan diğer kasabalara gitmek için tren garının hemen çıkışında sol tarafta otobüsler kalkıyor. Gidiş ve geliş güzergahları tabelalarda asılı. Dönüş saatlerinize dikkat edin. Otobüsler çok sık değil. Örneğin Eguisheim köyüne sadece günde 2 kez otobüs var. Bir tanesi 12:10 diğeri 17:10.. Çevre köyler Colmar’dan daha az kalabalık ve daha çok dinlendirici
  • Colmar’a ulaşmak için Basel – Mulhouse havalimanından kalkan trenleri kullanabilirsiniz. Havalanı çıkışında bekleyen otobüsler 2.5 Euroya sizi Tren garına götürüyor. Önceden bilet almanıza gerek yok ama Noel vs. İse bence alın. Nolur nolmaz.. Ama yaz aylarında boş yer çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
  • Colmar’da hostelinizi önceden ayırmakta fayda var. Toplu halde gelecekseniz daire tutmanızda fayda var.
  • Colmar’a giderken renkli giyinin bence. O rengarenk şehre ayak uyduramazsınız sonra J
  • Şehrin merkezinde süpermarket var. Oradan atıştırmalık öğünlerinizi alabilirsiniz.


mm
Yazan

Bir Yorum Yazın