Hepimizin Kazablanka filminden tanıdığımız bu şehir Fas’ın adeta gözbebeği. Afrika’nın en büyük ve en önemli şehirlerinden biri Kazablanka.

Dünyanın en büyük suni limanlarından birine sahip olduğu için de Fas’ın finansal merkezi haline gelmiş. Sadece Fas için değil kıtanın önemli ticari merkezlerinden biri olmuş. Çok sayıda sanayi tesisi de bu şehirde yer alıyor. Liman ayrıca Fas Deniz kuvvetlerine de ev sahipliği  yapıyor.

Şehrin sokaklarında dolaştığınızda Hristiyan ve Müslüman mimarisine ait birçok yapı görebilirsiniz. Meydanları plajları ve doğal güzellikleri ile her yıl yüzlerce turisti çekiyor, özellikle de deniz turizmi son yıllarda hız kazanmış durumda. Şehrin gözde mekanlarından Korniş bölgesi liman tarafında bulunuyor. Burası çoğu zaman turistlerle dolup taşıyor. Palmiyeler cafeler restoranlar ile dolu olan bu bölge yerli halkın da en uğrak yerlerinden biri.

Şehirde ayrıca Rue Allah Ben Abdallah bölgesinde yer alan her gün kurulan yerel pazarı da ziyaret edebilirsiniz.

Kazablanka‘da beni etkileyen tek şey Hasan Cami oldu. Okyanusun kıyısında bu devasal camiyi görmek beni çok heyecanlandırdı. 210 metre yükseklikte hiç minare görmemiştim daha önce. Dünyanın en uzun minaresi karşımdaydı. Ayrıca Dünyanın 3. Büyük camisiydi.115 bin kişi aynı anda camide namaz kılabiliyordu. Duvarlar öyle ihtişamla süslenmişti ki mermerler sanki dile gelmiş konuşuyorlardı. Camide otururken sanki kendimi okyanusun üzerinde dua eder gibi hissettim. Bu harika bir duyguydu.

Kazablanka’dan Sevgilerimle…

Sorularınız için mail atabilirsiniz .. gezenkalem@gmail.com

Geziniz bol olsun

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın