Granada Endülüs devletinin izlerini taşıyan çok sevimli bir şehir. Şehrin sokaklarında kaybolana dek dolanın. El Hamra Sarayını karşı tepeden güneş batarken izlemeyi sakın unutmayın.

İki saatlik otobüs yolculuğumuzun ardından Sevilla’ dan Granada’ ya ulaşıyoruz. Old city yani asıl tarihi şehir terminalden baya uzakta. Otobüsler ile bu bölgeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hostellerin çoğu eski şehir bölümünde sizde kalacağınız yeri bu bölgeden ayarlarsanız rahat edersiniz.

El Hamra Sarayı bu şehrin gözdesi. El Hamra sarayına gitmek isterseniz şehir merkezinden kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Yürüyerek ulaşmak isterseniz yaklaşık bir saatinizi alır. Bu muhteşem saray için 3-4 saatlik bir zaman dilimi ayırmalısınız. Saray kendi içinde birçok bölümlere ayrılıyor. Misafirhaneler, yemekhaneler, haremlik… Ana saray en önemli ve en görkemli bölüm. İşlemeler göz alıcı. Bak bak bitmiyor. Sarayın her bir köşesinde Arapça “Mülk Allahındır” yazıyor. Bu cümleyi saraydaki tüm işlemelerde görebilirsiniz. İspanyollar bu sarayı Müslümanlardan aldıktan sonra birçok ekleme yapmışlar. Katedraller eklemişler. İşlemelerin arasına birçok Hristiyanlıkla ilgili sembolleri sıkıştırmışlar. Bazı yapıları da bozmuşlar. Tarihi eserlerin dini yeri yurdu tarihi ne olursa olsun tek bir müdahale dahi yapılmaması taraftarıyım. İnsanlar saygılı olmayı öğrendikleri gün, dünyanın bir cennete döneceğinden eminim. Sarayı dolaştıkça bu görkemli yapı daha da büyüyor gözümde. Yürüyerek sanki hiç bitmeyecek gibi geliyor bana. Milyon tane fotoğraf çekmeyi bitirdikten sonra saraydan çıkıyoruz 😒

Granada ucuz bir şehir. Çarşıları dolaştıkça en çok hint dükkanlarının ve baharatçıların ağır bastığını göreceksiniz. Baharatçılarda hayatınızda hiç görmediğiniz duymadığınız bitkilerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bu hint mağazalarından alış veriş yapmanızı da tavsiye ederim. Entel dantel giyinen arkadaşlarımız bu mağazaları kaçırmasınlar. Fiyatlar Tr ye göre daha uygun.

Karnınız acıkırsa tüm Avrupada olduğu gibi buradaki kebapçıların hepsi Türk 🙂 Gurbet ellerde yalnızlık çekmiyorsunuz 🙂 Yöresel yemekleri yemek isterseniz her köşe başında restoran bulabilirsiniz. Hediyelik eşya almak isterseniz de istemediğiniz kadar seçenek var.

Geziniz bol olsun.
Sevgi ile kalın..:)

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın