Yemek kursuna katılıp Tay yemeklerini mi öğrenmek istersiniz ? Fil bakıcılığı nasıl fikir ? Masaj kursu ? Ya da Doğanın kucağında Yoga kursları ? Motosiklet kiralayıp yeşillikler arasında kaybolmak ? Doğru yerdesiniz 🙂

Tayland’ın kuzeyinde bulunan bu sevimli şehir Bangkok’un kalabalığından sıkılanlar için iyi bir lokasyon.

Şehir deniz kıyısında değil fakat şehrin ortasından toprak renginde kocaman bir nehir geçiyor. Gidip kıyısında mis kokulu yağmur kokusu ile kahve keyfi yapılabilir 🙂

Ayrıca şehrin birçok yerinde minik kanallar bulunuyor. Gezginler için ucuz sayılabilecek bir bölge burası.

Bangkok’an uçakla sadece elli dakika. Biletinizi Air Asia firmasından önceden alırsanız gidiş dönüş yirmi dolara bile uçak bileti bulmanız mümkün.

Kurs bakımından da oldukça fazla seçeneğe sahip. Yemek kursları, masaj kursları, tay boksu bunlardan sadece bazıları.

Akşamları kurulan gece pazarları ise görülmeye değer. Bu pazarlarda örneğin koskocaman közde pişmiş bir balığı 10 tl ye alabilirsiniz. Ya da 10 adet muza sadece 2 tl verirsiniz.

Asıl kurulan gece pazarı (Night Pazaar) nehrin olduğu tarafta. Her akşam kurulan bu pazarda daha çok hediyelik eşyalar satılıyor. Yanında ise Kfc, Mc Donald, Hard Rock, Starbucks..gibi yabancı olmadığımız mekanlar yer alıyor.

Eski şehir ( Old City ) diye adlandırılan bölgede kurulan pazar ise daha çok yemek yemek ağırlıklı. Burada timsah ve köpek balığı eti bulabilir ya da değişik böcekleri deneyebilirsiniz 🙂 Fiyatlar Tayland’ın diğer bölgelerine göre ucuz.

Bu bölge Tayland’ın diğer bölgelerden biraz farklı. Öğrenci mevcudu burada çok fazla ayrıca sanatsal ve kültürel etkinlikler oldukça fazla. Chiang Mai çoğunlukla Budistlerden oluşan bir nüfusa sahip. Ve bu küçücük şehirde 400’e yakın tapınak var.

Chaing Mai şehrine eğer kurslara falan katılmayacaksanız çok uzun süre ayırmanıza gerek yok. Daha kuzeyde bulunan Pai şehri buradan daha sevimli daha sessiz ve daha yeşillik.

Pai ise turistlerin gözde merkezlerinden. Birçok Avrupalı kışın ev kiralayıp Pai’de kalıyormuş.

Ayrıca bu bölgede haftada 100 dolara Fil Bakıcılığı da yapabilirsiniz 🙂 Filler bence dünyanın en sevimli en harika hayvanları 🙂 Bedavaya bile bakılır.

Pai bölgesinde bulunan Mae Hong Son Loop motosiklet ile bitirilmesi gereken destinasyonlardan bir tanesi. Yaklaşık dört gün süren bu rota kamp eklenince gerçekten muhteşem oluyor. Tavsiye ederim 🙂

Chiang Mai masaj yaptırmak için en ucuz yerlerden biri. Ayrıca ara sokaklara dalıp kaybolmanızı tavsiye ederim. O kadar güzel kafeler keşfettim ki ayrılmak gelmedi içimden. Ara sokaklar sessiz ve huzurlu. Uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Bazı tapınakların bahçelerinde de yeşilikler içersinde dinlenirken sincapları izleyebilirsiniz 🙂

Chiang Mai’de Nereleri gezelim sorusuna gelince öncelikle Wat Chedi Luang’ı tavsiye ederim. Mısırdaki piramitlere benzeyen bu yapı gerçekten çok enteresan.

Bu Budist Tapınağı Mengrai hanedanının hükümdarı olan Kral Sean tarafından 1300’lü yıllarda yapılmış.80 metre olan bu anıt depremden hasar görmüş 1900’lü yıllarda ise anıt restore edilmiş.

Anıt girişinde kocaman bir sakız ağacı var. Taylar sakız ağaçlarının şehri kötülüklere karşı koruduklarına inanıyorlar. Şehirde 3 tane devasal büyüklükte sakız ağacı var. Efsaneye göre ağaçlardan biri düşerse bunu büyük bir felaket takip edecekmiş 🙂

Diğer ziyaret edilecek yerlerden biri Wat Phra That Doi Suthep Tapınağı. Burası Tayland’ın en kutsal dini yerlerinden. Budistler bu tapınağa yılda iki kez hac ziyaretinde bulunuyor. Bu tapınak 25 metre yükseklikte ve altından yapılmış. Bu Tailer bu kadar altını nereden bulmuş anlamıyorum 🙂 Tapınak 14.yüzyıldan bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış.

Gezilmesi gereken diğer mekan ise Bhubing Sarayı. Bu saray gül bahçelerinin içinde o kadar sevimli duruyor ki insanın saatlerce izleyesi geliyor. Burası Kraliyet Ailesinin tatil evi olarak kullanılıyor fakat boş kaldığında yabancı devlet adamlarına misafirhane olarak hizmet veriyormuş. Keşke bana da bir günlüğüne verselerdi bu sarayı 🙂

Tayland’ın en güzel ve sessiz mekanlarından olan Chiang Mai şehrine iki gün ayırmanızı tavsiye ederim. Tabi kurslara katılırım derseniz aylarca kalınabilir 🙂 Çevresinde gezilecek asıl destinasyonları kaçırmayın derim.

Geziniz Bol Olsun

İyi Eğlenceler 🙂

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın