Adı kulağa oldukça çekici gelen Jakarta’da adım atar atmaz hayatımda hiç görmediğim trafik ve gürültü ile karşılaştım. İstanbul trafiğine bir daha laf etmeyeceğime dair kendime söz verdim 🙂 Hava alanından bindiğim servisin şehir merkezine beni bırakması kaç saatimi aldı inanın hatırlamıyorum. Sonrasında tuttuğum tuk tuk ve trafikteki korkunç  karmaşa. Doğa ile mutlu olabilen ben, bu karmaşayı görünce bir daha asla ayak basmam listeme bu şehri alıyorum hemen 🙂

Jakarta Jawa adasının kuzeybatısında bulunan Endonezya’nın en büyük şehri ve başkenti. Ekonomik ve kültürel anlamda da ülkenin temsilcisi. Bu yoğun trafik ve karmaşasına rağmen insanlarına gerçekten bayıldım.Çok içten ve yardımseverler. Monas Özgürlük Anıtının bahçesinde oturduğum zamanlarda Jakarta halkı ile baya selfim oldu 🙂 Özellikle minik öğrenci grupları yanınıza gelip sizinle röportaj yapmak istiyorlar. Bu homework oldukça yaygın ülkede galiba. İngilizce hocaları ortak bir karar almış olabilirler.

Jakarta’da gezilecek yerlere gelince öncelikle Monas Özgürlük Heykelinden başlayabilirsiniz. Burası Hollanda’nın Endonezya’nın bağımsızlığını tanıması üzerine Başkan Sugarto tarafından yaptırılmış 132 metrelik heykeldir. Çevresi yeşillik olan bu yerde dinlenebilirsiniz.

Bu arada not düşmeden yapamayacağım. Jakarta sokaklarında kaldırım neredeyse yok. Yollarda hadi yürüyeyim demek imkansız. O yüzden herkesin bir motoru var 🙂 Örneğin Monas özgürlük meydanına gitmeden çevresinde market bulup, bir şeyler alırım, orada yerim diyorsanız yanılıyorsunuz. Çevresinde market vs yok en yakın alışveriş merkezi beş kilometre yakınında . Tabi yürümek yok çünkü kaldırım yok mecbur motor 🙂 Toplu ulaşımlara hiç değinmiyorum tost oluyorlar araç önündeki sıralarda. Ayrıca nüfus bu kadar kalabalık olunca tren bileti bulmak ayrı mesele. Tren bileti almak için altı saat uğraştığım o günü hayatımın sonuna kadar unutmayacağım.

Monas Özgürlük Meydanının yanında bulunan İstiklal Camii de diğer uğramanız gereken mekanlar arasında. Çevresi oldukça kalabalık olan bu camiye giderken dikkatli olun derim. Kalabalıkta kap kaç olabiliyor. Caminin hemen köşesinde yer alan kilise ise dinlerin kardeşliğini simgeleyen bir fotoğraf karesi yaratıyor. Bunun yanı sıra Grand Endonezya Mall, Ancol Dreamland, Miniature Park, Ulusal Müze, Old Town ve Central Park ziyaret edebileceğiniz yerler arasında.

Bugünlerde sıkça gündeme gelen jakarta şehrinin taşınması konusuna da dikkat edin 🙂  Eğer listenizde bu şehir varsa elinizi çabuk tutun. Çünkü şehir her geçen gün suya batmakta. Ve bu başkent için büyük bir tehlike yaratmakta. Alınan karar ile on yıl içinde taşınması planlanıyor.

Peki buraya gezmek için kaç gün ayıralım derseniz hiç ayırmayın. Endonezya’da o kadar çok gezilecek muhteşem yerler var ki burada vakit kaybetmeyin derim.

Geziniz Bol Olsun
Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın