• Paris’e Belçika’dan ulaşım son derece basit. Midi Station’un hemen yanından otobüsler kalkıyor biletinizi önce almanızı tavsiye ederim çünkü kış olmasına rağmen oldukça kalabalıktı. Zira bu yolculuk altı saat sürüyor gidiş dönüş 32 euro civarı. Hızlı trenle gitmek isterseniz oldukça pahalı ama önceden biletinizi alırsanız çok ama çok uyguna hızlı tren bulabilirsiniz.
  • Şehirde istediğiniz her yerde kalabilirsiniz Merkeze yakın olsun diye bir kaygınız olmasın zira ulaşım ağı biraz karışık olsa da mükemmel. Her yer merkez gibi. Metrolar gece 12 ye kadar çalışıyor sabah altıda açılıyor.
  • Şehri yürüyerek çok rahat gezebilirsiniz zaten şehrin önemli tarihi ve gezilecek kısmı Seine Nehri’nin kenarında. Nehri buldunuz mu şehri çözdünüz demektir
  • Eiffel Kulesi üç izleme platformundan oluşuyor. 1. kata 4.80 euro karşılığında çıkılıyor ama oraya çıkan kişi sayısı az çünkü oldukça altta kalıyor. 2.kata 7.80 euro karşılığında çıkılıyor ve oldukça tatminkar bir manzara sunuyor. 3.kata ise 12 euroya çıkılıyor ve burası zirve isterseniz asansörle de çıkabilirsiniz asansör fiyatı da 20 euro civarı..Yazın 9:00-12:45 arası, kışın 9:30-11:45 arası açık, her gün gidebilirsiniz
  • Metro Pass: Paris’te ulaşım harcamanızı az indirgemenin en mantıklı yollarından biri Metro Pass almak. Bu kart ile, metro, RER(sizi şehrin dışında kalan bölgelere götürebilen, metroyla da bağlantılı banliyö treni), otobüs, tramvay, Montmartre Tepesi’ne çıkmanızın en kolay yolu olan füniküler gibi ulaşım araçlarını kartın geçerlilik süresi boyunca kullanabiliyorsunuz. Fiyatlandırma, hangi bölgeler için geçerli ve kaç günlük kartı tercih ettiğinize göre değişiyor. 1-2-3 ve 5 günlük kartlar mevcut.
  • Louvre Müzesi her ayın 2.pazarı ücretsiz. İkinci pazarı yakalayamazsanız giriş 12 EuroOrsay Müzesi : 12,5 EuroNotre Dame Katedrali: 8,5 euro,Arc de Triomphe: 10 Euro
    Versailles Sarayı: 18 EuroMüzelerin giriş çıkış ve tatil günleri mevsime göre değiştiği için güncel bilgiler için müzelerin sayfalarına girip saatleri ve günleri takip edebilirsiniz. Hatta biletinizi de bu sitelerden kolayca alabilirsiniz. Kalacağınız süreye göre müze kart alabilirsiniz. Bu kartların ayrıca sıra bekletmeme özelliği var. Zamanınız kısıtlı ise saatlerce kuyrukta beklemezsiniz.
  • Şehir çok pahalı. Yeme içme işini ara sokaklardaki hızlı yiyecek dükkanlarından (fast foodlardan) karşılayabilirsiniz.
  • Akşamları trafik olabiliyor o yüzden yetişmeniz gereken uçak, otobüs vs varsa akşam trafiğini de hesaba katarak yola çıkın.
mm
Yazan

Bir Yorum Yazın