Hanoi sevimli ve güler yüzlü insanların yaşadığı bitmeyen bir senfoniye sahip olan bir şehir. Bitmeyen senfoniden kastım tabii ki kornalar 🙂 Alışkanlık olmuş sürücülerde, boş sokakta bile çalıyorlar. İlk önce duruma şaşıyorsunuz ama sonra alışıyorsunuz. Bu kadar çok motosikletin olma sebebi araba fiyatlarının pahalılığı ve vergisinin çok olmasıymış.

Efsaneye göre 15.yy da General Le Loi Çinli Ming hanedanı ile savaşmadan önce Hoan Kiem gölünde gezintiye çıkar bu sırada gölde kocaman altından kaplumbağa belirir Kaplumbağa generale altından sihirli bir kılıç verir Bu kılıç sayesinde savaşı kazanır Hoan Kiem Gölü Hanoi’nin ruhu sanki Sakinleştiren bir havası var Göl içeresindeki efsanelere konu olan kaplumbağa hikâyesi de ayrı bir gizem katıyor.

Hanoi’de sokakları gezerken çok farklı bir dünyaya adım atıyorsunuz. Mahallelerin arasından geçen tren rayları, sokakta karşısına ayna koyup traş olan adamlar, motosikleti ile yavru domuzcuklar taşıyan kadınlar, outdoor ürünleri satan dükkanlar, sokakta yapılan değişik değişik bol baharatlı yemekler, yüzlerce turist, sizinle İngilizce konuşmak için yanınıza gelen çekingen sevimli çocuklar, arada burna gelen misler gibi Vietnam kahvesi kokusu, Fransız işgali döneminde yapılmış Fransız mimarisi kokan binalar..

Hanoi’de ilk ziyaret etmeniz gereken yer Old City bölgesinde yer alan Hoan Kiem Gölü. Bu göl çevresi oldukça şenlikli. Örneğin sevimli ve yaşlı teyze ve amcaları buralarda gruplar halinde dans ederken görebilirsiniz. Onları izlerken inanın bana çok mutlu oldum. Zen ilkelerinin peşinden giden bu kuralları hayatlarına uygulayan bu sevimli halk; hayatın anlamının şimdide saklı olduğunu biliyor. Geçmiş ve gelecek zamanla uğraşmak yerine içinde bulunduğu zamanı en iyi şekilde değerlendiriyor.

Gölde bulunan kaplumbağa efsanesine hala inananlar var. Göle gelip dilek dileyenler ellerini suya daldırıp Matralar okuyorlar sonra da dualarının kabul olması için balıklara yem atıyorlar. Dualar uçuşuyor sanki gölün üzerinde. Ben de uzatsam ellerimi cennetteki diğer yarımı verir misin bana güzel kaplumbağa.

Gölün ortasında kasvetli bir ada bulunuyor bu adanın üzerinde ise bir tapınak mevcut. Bu tapınağa ulaşmak için masal diyarlarından gelmiş gibi görünen kırmızı bir köprüden geçiyorsunuz. Bu efsanelere sahip olan gölün çevresinde dolaşırken altından geçebileceğiniz bir tapınak şeklinde bir yapı mevcut. Burada güzel dilekler dileyebilirsiniz. Ama iyi düşünün derim ilerde pişman olacağınız dilekler olmasın bunlar 🙂

Göl çevresinde bir çok outdoor mağazası mevcut. Ama çoğu sahte ürün. Ama siz gene de alıcam derseniz pazarlık yapmayı unutmayın. Devasal indirimler yapıyorlar.

Ayrıca bu çevrede kahve içip yazılarınızı yazabileceğiniz ve gölü yukarıdan izleyebileceğiniz güzel kafeler mevcut. Kalacağınız hosteli buraya yakın ayarlamanızı tavsiye ederim.

Hoan Kiem Gölünü ister gündüz ister gece ziyaret edin ama mutlaka oturup gölü dinleyin, dinlendirici ve sakinleştirici bir özelliği var sonra demedi demeyin 🙂

Vietnam’da Budistlerin oranı yüzde on halkın geri kalanının bir dini yok. Dayanışma ve insan haklarının ön planda olduğu işçi sınıfının ezilmediği Vietnam barışın ve kardeşliğin kalesi adeta. Burada üst sınıf yok sadece insanlık var. Tüm insanlar eşit ve eşit haklara sahip.

Halk Konfüçyüs ilkelerine sıkı sıkı bağlı. Halkın uyması gereken kurallar mevcut. Örneğin sokakta çiftlerin el ele tutuşması yasak ya da sokakta içki içilmesi, hayvanlara kötü davranılması, kadına şiddet… Bu şekilde bir çok kural var.

Ayrıca aile yapısına çok önem gösteriyorlar. Aile onlar için bir kale demek. Ve kaleler ne kadar güçlü olursa devlet o kadar güçlü olur öğretisini benimsiyorlar. Ataerkil bir yapı mevcut değil kadın ve erkek eşit oranda söz sahibi. Hatta biraz daha fazla baskınlar 😎

Hanoi tek başına gezmek için gayet güvenli bir ülke. Tek gidecekseniz hiç düşünmeyin.

Hanoi Mutfağı:

Biraz da mutfağından bahsedeyim.

Soya Sosu, pirinç, taze otlar, balık sosu, sebzeler ve meyveler Vietnam’daki ana yemek malzemeleri. Bunlara ek olarak limon, taze zencefil, nane, tarçın, chili biberi de kullanılıyor. Budizm inancına göre et yemek yasak bu yüzden ülkede vejetaryenların sayısı fazla.

Yemekte ot ve et dengesi çok önemli bir unsur. Ayrıca yemeğe giren tüm otlar yağda kızartılıyor ama otun ölmemesi ve renk değiştirmemesi çok önemli. Bizim gibi üç günlük yemek yapma kültürleri yok. Tek öğünlük yemek yapıyorlar. Zaten sokaklar hep yemek yapan tezgahlarla dolu. Durum böyleyken kimse evine gidip yemek yapmıyordur herhalde 🙂

Bazı yemekleri bilmeniz gerekiyor bence bunları kısaca anlatayım. Ayrıca unutmamanız gereken bir unsur var Vietnam’da bahşiş yasak.

Banh Khot : Gözleme tarzı bir hamur içeresine soğan, karides, fasulye konuluyor
Cha Ca : Balık Kızartması Rau Moung : Bir çeşit yosun. Vog tavada rengi gitmeden kızartılır bol sarımsak eklenir
Banh Xeo : Krep içine domuz karides ve fasulye eklenir Pho:Pirinç noodle baharat ve et çorbası
Nom Hoa Chuoi : kişniş balık sosu havuç papaya meyve ile yapılan geleneksel bir yemek
Ca Phe Trung : Bir çeşit kahve. Üzerine Krema ekleniyor.

Vietnam’da Gezebileceğiniz mekanlar arasında ikinci sıraya Ho Chi Minh mozolesini ekleyebilirsiniz. Lenin, Stalin ve Maonun yoldaşı olan Ho Chi Minh için yapılan mermerden bir anıt olan bu mozole Ba Dinh meydanında yer almakta.

Ho Chi Minh 1951 den 1969 yılına kadar Vietnam komünist Partisinin başkanlığını yapmış ve 1945 yılında Vietnam Demokratik Sosyalist Cumhuriyetini kurmuş.

Bu mozole şehir merkezinden oldukça uzak yürüyerek gitmeyi bir daha düşününüz 😒

Ziyaret Saatleri 08:00-11:00 Ücretsiz

Ho Chi Minh Mozolesine giderken yolunuzun üzerindeki Literatur Tapınağı’na uğrayabilirsiniz. Aynı zamanda buraya Konfüçyüs tapınağı da denir.

Burası Vietnam’ın ilk ulusal üniversitesi. 1070 yılında Kral Nhan tarafından inşa edilmiş olan bu tapınak aynı zamanda imparatorluk akademisine ev sahipliği yapar. Tapınağın solunda bulunan High Lands Cafe’de Vietnam’ın ünlü buzlu kahvesini içmenizi tavsiye ederim.

Ziyaret 08:00 – 17:00 Giriş ücreti : 20.000 VND

Hoa Lo Cezaevi de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Burası Vetnam savaşı yıllarında Fransız sömürgecilerinin ve savaş mahkumlarının tutsak edildiği yer. Amerikalılar bu hapishaneyi Hanoi Hilton diye adlandırıyor. Hanoi Hilton adında o dönemleri anlatan bir film var ve burada çekilmiş. Gitmeden önce izlemenizi tavsiye ederim. Ziyaret 08:00 – 17:00 Giriş Ücreti :15.000 VND

Müze gezmeyi seviyorsanız şehirde bulunan bazı müzeleri tavsiye ederim.

Vietnam Etnoloji Müzesi : Vietnamda yaşayan tam 54 etnik grup var. Bu etnik grupları anlatan bir müze. Merkeze 10 km uzakta bulunan bu müzeyi 08:30-17:30 arası ziyaret edebilirsiniz.

Vietnam Ulusal Tarih Müzesi: Vietnam tarihini öğrenmek istiyorsanız müze tam size göre Ziyaret saatleri 08:00-17:00 Giriş Ücreti : 20.000 VND

Vietnam Askeri Tarih Müzesi: Burası Vietnamı’ın ilk sanat müzesidir. Vatanseverlik ve kahramanlık konuları üzerinde durulmuş. Vietnam’ın savaş tarihi ile ilgili önemli dökümanlara ve fotoğraflara sahip. Ziyaret Saatleri: 08:30- 17:00 Giriş ücreti 20.000 VND

Vietnam’ın Tarihi

Vietnam’ın tarihinden de birazcık bahsedelim :

Bin yılı aşkın geçmişe sahip bağımsız Vietnam Krallığı Fransız kolonisi döneminde Hanoi’yi başkent olarak kullanmış. Fransız kolonisi kapsamında Laos ve Kamboçya’da yer alıyormuş.1954 yılında imzalanan Cenevre anlaşması Vietnam dışındaki diğer ülkeler bağımsızlığını ilan etmiş.

Fransa aradan çekilince kuzey ve güney Vietnam gerillaları savaşa başlamış. Amerika barış getireceğim diye ülkeye girmiş. Bu sefer gerillalar ile Amerika arasında savaş başlamış.

Bu savaş 1965-1973 tarihleri arasında sekiz yıl sürmüş. Binlerce sivil burada katledilmiş. Amerika burada birçok hidrojen, portakalgazı ve napalm bombası kullanmış. Fakat gerillaları yenememiş. Sonraki dönemlerde Amerikalılar yenilgi alarak ülkelerine dönmüş. Kuzey ve Güney Vietnam birleşerek Sosyalist Vietnam Cumhuriyetini kurmuş.

Hanoi’de old city bölgesinde Kfc, Burger King… gibi Amerikan şirketlerini gördüğümde çok şaşırdım. Amerika geçmişte bu ülkeyi ele geçirememiş fakat şimdi ele geçirmiş görünüyor.

Bu savaş üzerine birçok film çevrilmiş. Bunlardan bazıları Şafak Harekatı, Doğum Günü 4 Temmuz, Günaydın Vietnam, Müfreze, Eve Dönüş, Avcı..

Sizlere biraz da önemli bilgiler yazayım 😎

Hanoi hakkında bilgiler  :

  • Hanoi Kuzey Vietnam bölgesinde yer alır. Resmi dili Vietnamcadır. Bu alfabe 29 harften oluşur. Latin alfabesinden türetilmiştir. ABD eyaletinde 2milyon kişi Vietnamca konuşmaktadır.
  • Türkiye ile saat farkı 4 saattir.
  • Denizden yüksekliği sadece 20 metredir.
  • Büyükelçilik: Da Tuong Street Han Kiem District Hanoi / Vietnam Tel : 008448222460
  • Kızıl nehir deltasına 95 km uzaklıktadır.
  • Yeşil pasaporta vize istemiyor diğer pasaportlara istiyor.
  • Yazın çok sıcak ve muson yağmurları var kışın ise ılıman iklim hakim
  • İstanbul’dan Hanoi’ye direkt seferler bulunuyor. Uçuş süresi 10 saat
  • Hava alanından merkeze otobüsler mevcut ve en ucuz yol.
  • Halong Bay ve Sapa gibi turistlik yerlere turlar mevcut. Bu turları otelden almanızı tavsiye ederim.

En sevdiğim şehirler arasında yerini alan Hanoi’ye günün birinde tekrar gelmek üzere veda ediyorum. Zen ilkeleri ile dolu dolu tekrar döneceğim sana sevimli şehir

Geziniz bol olsun
Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın