Şehir merkezinde sıkıldıysanız ve benim gibi sakin sessiz köylerde gezinmek ve doğaya karışmak istiyorsanız bu çevre köyleri kaçırmayın derim. Hepsi çok şirin yerler.

Volendam bir balıkçı kasabası. Sahilde birçok hediyelik eşya satan yerler var ayrıca bir peynir yapım atölyesini de burada görebilirsiniz.

Balıkçı Kasabası Volendam ve Şirin Adacık Marken Şehir merkezinde sıkıldıysanız ve benim gibi sakin sessiz köylerde gezinmek ve doğaya karışmak istiyorsanız bu çevre köyleri kaçırmayın derim.

Hollanda’nın peynirleri çok ünlüdür. Kısaca yapımını anlatayım size. Bu ünlü peynirin adına Gouda diyorlar. Süt 29 derecede mayalanıyor. Mayalanan peynirin suyu preslenerek akıtılıyor. Sonra plastikler içine alınan peynirler kurumaya bırakılıyor. Kuruma işlemi bitince bal mumu ile kaplanıyor. Mayalama sırasında süzülen sular da kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılıyor. İşte peynirin hikayesi böyle 🙂 Ben en çok keçi peynirini sevdim, belki keçi burcundan olduğumdandır 🙂 O kısmı çözemedim 🙂 Eğer peynir siparişi vermek isterseniz 20-30 günde geliyormuş. Adres : www.henriwillig.com

Gelelim Hollanda’nın ünlü ayakkabılarına 🙂 Bu ayakkabılara Klompen deniyor. Ayakkabı yapımı babadan oğula geçen zor bir zanaat. Bir ayakkabının yapımını öğrenmek için yaklaşık 5 yılı gözden çıkaracakmışsınız. Yapımı 1.5 saat süren bu ayakkabılar çok çok eskilerde tarla işçileri için tasarlanmış. Sonra halk arasında yaygınlaşmış. Ayakkabıların rengine göre kimin evli kimin bekar olduğu anlaşılıyormuş. Ayakkabı yapımı için ıslak kavak ağacı kullanılıyormuş. Ben hiç kavak ağacı göremedim etrafta. Sanırım o bölge ayrı bir yerde 🙂

Volendam sahilde yerel kıyafetlerle fotoğraflar çekilebilesiniz (20 € civarı )

Volendam’dan Marken adasına vapurlar var fakat kışın çalışmıyorlar peki diyeceksiniz insanlar kışın bu adaya nasıl gidiyorlar. Adaya denizi doldurarak kara yolu yapmışlar. Biz de bu karayolu üzerinden ulaştık.
Marken adası sakin sessiz bir adacık. Çok sevimli evleri var. Evlerin hepsi birbirinden güzel. Hepsinin farklı süslemeleri var. Emeklilik için sanırım yerimi buldum 🙂 Adada minik bir balıkçı lokantası var. Evler süslü püslü olur da lokantanın içi kalır mı hiç 🙂 Harika bir ortam burası. Tavandan sarkan patenler, deniz fenerleri, sazlar, fincanlar, gemi yelkenleri… Lokanta sahibi bir çizgi film kahramanı gibi. Arada bağırarak şarkı söylüyor falan 🙂 Dedim ya herkes kendi halinde burada 🙂

Peki bu şirin yerlere nasıl gideceksiniz 🙂 Hemen anlatıyorum :

Öncelikle Amsterdam Central Station binasının hemen önünde bir otobüs biletleri alabileceğiniz minik beyaz bir bina var. Buradan günlük otobüs bileti alıyorsunuz. Bu bilet ile bir gün içersinde otobüs ve tramvayları istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz.

Biletinizi aldıktan sonra Amsterdam Central Station binasının içersinden geçerek arka bölümünde yer alan Otobüs Terminaline ulaşıyorsunuz. 118 numaralı ve 311 numaralı otobüsler her on dk bir buradan kalkış yapıyorlar. Otobüslerin içi çok konforlu ve sıcacık..Bizim gibi kış aylarında giderseniz o sıcacık otobüslerin özlemini çok çekeceksiniz 🙂 Bilginize 🙂
Hangi durakta ineceğinize gelince otobüs içersindeki ekranlarda duraklar yazıyor. Ama size tavsiyem aynı gün içersinde Edam – Volendam -Marken yapmanız..Bu üç minik yer bir güne rahatlıkla sığıyor ve aynı güzergah üzerindeler.

İyi gezinmeler 😉

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın