Yıllar önce Ayşe Kulin’in Sevdalinka kitabı ile tanışmıştım bu şehir ile. Savaş sırasında yaşanan bir aşk hikayesini anlatıyordu. Savaş adım adım ilerlerken, ülkenin perişan hali ve köşeye sıkışan müslümanların, dağları delerek tüneller oluşturup zor şartlarda kazanılan zaferi bir film gibi geçiyordu gözlerimin önünden.

Saraybosna

Saraybosna, Boşnakça: Sarajevo diye adlandırılıyor. Müslümanlar, Katolikler, Ortodokslar, Museviler yüzyıllardır bir arada yaşadığından Avrupa’nın Kudüs ‘ü de deniyor buraya.

Saraybosna aynı zamanda bir Dünya Savaşı’na sebep olan olayın izlerini taşıyor. Biliyorsunuz Avusturya Macaristan veliahtı burada öldürüldü. Bu olaydan sonra I.Dünya savaşı çıkmış ve bu savaştan nasibini en çok alan ülkelerden biri de Bosna Hersek olmuştu.

Saraybosna’da Başçarşı, İstanbul ‘daki kapalıçarşıyı andırıyor. Sokaklar mesleklere göre dizilmiş: Kunduracılar, gümüşçüler, bakırcılar…

Meydanda güvercinler takılıyor gözüme. Savaşın hatıralarını unutmak istercesine takla atıp şirinlik yapıyorlar.

Biraz ilerde bir sebil görüyorum. Bu sebilden bir kez su içerseniz bir daha bu şehre geleceğinizi söylüyorlar. Bakalım ben içtim ne olacak 🙂

Gazi Hüsrev Bey camii Başçarşıda bulunan çok seneler ayakta durmayı başaran bir camidir. 1531 tarihinde yapılmış. Bahçesinde ıhlamur ağaçları var..Ihlamur kokuları altında caminin eşsiz mimarisini izlemelisiniz. Çok huzur verici.

Kahveyi çok seven bir ırk. Günde üç öğün mutlaka kahve içiyorlar..Kahvehaneler de çok ünlü..Fincanlarında kulp yok..Kahve servislerinin yanında mutlaka lokum geliyor..Lokumun adı rahat lokumu 🙂 Yani rahat edesiniz diye kahvenin yanına ekliyorlar..Çayın yerini kahve almış..Şekeri kıtlama içiyorlar..Kahve kültüründen gelen birçok kelime bizimle ortak..Çarşıda kahve için mutlaka 🙂

Bosna Hersek’de sokakta satranç oyunu çok yaygın genelde emekliler tercih ediyor..Başçarşı’da zeminlere çizilmiş birçok satranç oynama platformu var. Keşke Türkiye’de de bu kadar yaygın olan bir oyun olsaydı.

Çarşıda Boşnak Kebabı yapan birçok yer var ve ünlü Boşnak Böreği..Bir yer seçip oturuyoruz. Eleman İstanbul -Bayrampaşa ‘lı çıkıyor 🙂 Bize güzelim bir sofra kuruyor. Aç kurtlar gibi saldırıyoruz. Ben hayatımda böyle güzel börek yemedim. Mutlaka tadına bakmalısınız şiddetle tavsiye ederim.

Otelimizin altında bulunan 1024 metre uzunluğundaki tünelin hikayesini de boş bir vaktimde mutlaka ekleyeceğim..Şimdilik bu kadar.

Sevgilerimle..

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın