Rönesans’ın beşiği, Toskana’nın başkenti, UNESCO’nun koruma altına aldığı Dünya’nın Kültür Mirası, kısacası İtalya’nın gözbebeği Floransa…

Arno nehri’nin kenarında kurulan bu güzel şehir, sanki tarih sayfalarından fırlayıp gelmiş gibi seriliyor önümde. Başınızı nereye çevirseniz tarih kokuyor.

Şehir kurulduktan sonra uzun dönem ” Medici ” ailesi burada yaşamış. Medici, Medicine’den gelmekte. Yani ilaç anlamında 🙂 Bu ilaç ailesi halka karışmak pek istemezmiş :)) O yüzden Floransa’da bulunan Ponte Vecchio köprüsünün üzerinden, kendilerine ait bir tünel inşa ettirmişler. Bir saraydan diğer saraya bu tünel aracılığı ile gitmişler. İşte Floransa’da gördüğünüz, üzerinde evler olan köprünün hikayesi bu 🙂 Bu ünlü köprünün adı “Ponte Vecchio” Köprüde manzara çok güzel. Gün batımı fotoğrafları için harika bir yer. Fotoğrafçılara duyurulur 🙂

Floransa’da gezilecek yerler küçük bir alan içersinde. Bu yüzden gezmesi kolay. Fakat bir rehberle gezerseniz iyi olur. Çünkü heykellerin hepsinin ayrı ayrı anlamları var. Yoksa bakar bakar geçersiniz :))

Floransa Katedrali (Duomo), Rönesans’ın en meşhur kiliseleri arasında. 1436’da yapımına başlanmış, yapımı tam 150 yıl sürmüş. Floransa’nın en yüksek yapısı. Roma’da bulunan, devasal kubbesi bulunan Pantheon’a ayıp olmasın diye birkaç metre alçak yapmışlar :)) O tarihte, olmayan imkanlarla nasıl bu kadar büyük bir kilise inşa etmişler şaşırdım. Eskiler gerçekten zeki ve yaratıcı insanlarmış 🙂 Bu katedrale girmek ücretsiz. Parasız gezginlere duyurulur.

Katedralin hemen yanında Vaftizhane denilen yapıyı göreceksiniz. Burada Cennet Kapısı denilen bir bölüm var. Floransa’nın vebadan kurtuluşu için bir yarışma düzenlenir. Donatello, Brunelleschi ve Ghibert bu yarışmaya katılır. Birinciliği Ghibert’in Cennetin kapısı adlı eseri kazanır. Bu kapılardan birinde Hz.Yusuf diğerinde Hz.İsa’nın hayatı anlatılmakta. Rehberimizden bu bilgileri dinlerken başka bir Türk grup geldi. Baktım teyzemin biri açmış ellerini dua etmeye başlamış. “Hayırdır Teyzem “dedim. “Bu altın kapıda edilen dualar kabul ediliyormuş ” dedi. Teyzedeki genel kültüre hayran kalarak hemen dua etmeye başladım 🙂 Hasta ve çok acı çeken bir arkadaşımın, acılarının dinmesi ve iyileşmesi için…

Katedral ve Vaftizhane’nin bulunduğu bu alanda birçok ressam görebilirsiniz. Zamanım olsaydı mutlaka birisinin karşısına oturur resmimi yaptırırdım 🙂 Sonuçta Rönesans’ın doğduğu yer burası daha iyi resim başka nerde çizilebilir ki :))

Bu meydanın hemen yakınında Piazza Della Signoria denilen bir meydan daha var. Burada birçok heykel var. Bildiğimiz açık hava müzesi burası. Her heykel bir şeyler anlatıyor. Dedim ya mutlaka bir rehber anlatmalı yoksa boş boş bakarsınız çıplak heykellere :))Bu heykellerden biri Yılan başlı Medusa’yı ellerinde tutan Perseus heykeli, diğeri tek bir mermerin oyulması ile yapılmış sabin kadınların kaçırılması heykeli. Ayrıca Grandük I.Cosimo heykeli ve Deniz Tanrısı Neptün çeşmesi heykeli de burada.

Bu meydanda Palazzo Vecchio adı verilen belediye binasını da görebilirsiniz.Bu binanın girişinde Hercules ile Cacus’un heykelleri yer almakta. Ayrıca Michelangelo’nun Davud ve Zafer heykeli bu binada içersinde. Zamanınız varsa, bu tarih kokan aralıktan geçip bu Sarayı kesinlikle gezmelisiniz.

Santa Croce Klisesi gotik tarzda yapılmış önemli bir kilise. Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi ünlü isimlerin mezarları bu kilisede.

Floransa kesinlikle bir güne sığdırılamayacak kadar mükemmel bir şehir. Peki burada nerde kalalım diyorsanız, şehre yakın ve ucuz olan “Montecatini” bölgesini tercih etmelisiniz.

Tren ile Floransa’ya 45 km olan Montecati, hem ucuz hem rahat. Montecatini sevimli, şirin bir tatil kasabasını andırıyor. Küçük bir çarşısı var. Oteller; en ucuzu 8 € dan başlayarak artıyor.

Bu sevimli kasabada dolaşırken, su ile çalışan, demirden yapılmış bir heykel ile karşılaştık 🙂 Beni cezbeden heykel değildi. Bu değirmen tarzı yapının çıkardığı sesti. Gerçekten harikaydı. Oturup yıllarca dinleyebileceğim bir ses. Öyle sakinleştirici, öyle muazzam bir melodiydi ki, bu seremoninin içinden kendimi zor çekip aldım. Tekrar Floransa’ya gidersem sırf bu sesi dinlemek için gideceğim :)) Ciddiyim.

Geziniz Bol olsun

Sevgilerimle,


mm
Yazan

Bir Yorum Yazın