Heybemde güzel anlar biriktirmeyi çok seviyorum. Gezdiğim yerlerde ağzımın açık kaldığı ve beni nefessiz bırakan anlar oluyor ve o anlarda gözlerim doluyor. İşte bu duyguyu gezerken öyle çok yaşıyorum ki. Belki de yolların çekiciliği bu yüzden. Gittiğim kırk kusur ülkede bu anlar birikti hep. Dolu dolu bir heybem var. Ama doldurulacak çok yer var daha heybemde. Yıllar sonra yaşlandığımda o anılarımı tek tek çıkarıp izleyeceğim. O güzel günleri hatırlayacağım. Sıcacık kahvemi içerken tekrar o günlere dönüp o heyecanı hissedeceğim.

İşte beni etkileyen tüylerimi diken diken eden bir andı Merapi Volkan’ındaki güneşin doğuşu. Üzerinde bulunduğum binlerce yıllık tarih ve huzur kokan tapınak bana farklı bir enerji veriyordu. Diğer taraftan ise Volkan’ın dumanları adeta dans ederek yükseliyordu gökyüzünde. Güneşin doğuşu da buna eklenince inanılmaz bir sahne çıktı ortaya. İşte o an dünyanın en güzel anlarından biriydi. Işıl Işıl bir an daha eklendi heybeme. Yolları seviyorum. Bana hazırladığı sürprizleri seviyorum.

Borobudur Tapınağı dünyanın tek parça ve en büyük tapınağı. Yüzyıllarca Jawa adasının ruhani merkezi olan tapınak 13.yy’da islamiyetin adaya gelmesi ile 1500’lü yıllarda kendi haline terk edilmiş. Volkan külleri ve vahşi doğa içersinde kaybolmuş. 1814 yılında Sir Thomas Stanford’un buraya keşfi ile tekrar yaşama döndürülmüş. 1968 yılında da Unesco tarafından koruma altına alınmış.

2500 metrekarelik bir alana kurulu bu tapınak Buda’nın kutsal çiçeği nilüferi andırıyor. 8. ve 9.yy’larda Sailendra Hanedanlığı tarafından yapılan tapınak nehirden iki milyon taş taşınarak harç kullanmadan inşa edilmiş.

Tapınak üç katlı her katını dolaşırken başım dönüyor. Kabartmalar o kadar özenli ve o kadar titiz çalışılmış ki anlatamam. Hindistan’da da çok tapınak gezdim ama böylesine ilk kez şahit oluyorum. Her kabartma Buda’nın öğretilerini anlatıyor. Minik minik hikayeler var her karede. Benim anlamadığım nokta ise Buda’nın doğduğu topraklardan neden bu kadar uzaklarda bu tapınak inşa edilmiş ve bu hikayeler öğretiler buralara kadar nasıl ulaşmış ?

Size biraz da Budizm’den bahsetmek istiyorum. Budizm Buda’nın insanın özünü ve ruhsal mutluluğunu temel alan ahlaki ve felsefi öğretilerden oluşan bir felsefe aslında. Budizm aslında bir din değildir. Halk zamanla bu öğretileri din olarak kabul etmiş gelenekleri de ekleyerek ortaya 350 milyon insanın inandığı bir inanış ortaya çıkmıştır.

Tapınak üç katlı. Her katı ayrı güzel. En alttaki katta neden sonuç ilişkilerini anlatan hikayeler anlatılıyor. Orta kat ise Buda’nın hayat hikayeleri ile kaplı. Her kabartma öyle muazzam ki. Sadece bir kareye bakarak yüzlerce masal uydurabilirsiniz. En üst kat ise sadece balkondan oluşuyor. Bu balkon tamamen çember şeklinde tasarlanmış. Çember Budizm’de çok önemli bir simgedir. İnsanın mutlu olması için dünya nimetlerinden elini ayağını çekip bu çemberin içinde dinginlikle oturduğunda asıl dengeyi bulabileceklerine inanıyorlar. Yani bir çeşit dünyadan yalıtım şekli. Tabi bunu yapmak çok kolay değil. Yıllarca uğraşmanız gerekiyor. Anlık olsa da beyninizi dinlendirebilmeniz ve yüreğinizde o huzuru yakalamanız için geçilmesi gereken çok uzun yollar var Budizmde. Yani başlı başına araştırma konusu 🙂

Buda’nın elleri’nin sırrını anlatacağım şimdi size. Doğuyu gösteren el dünyayı adalete çağırıyor. Güneye gösteren el dünyayı kutsuyor. Batı meditasyonu kuzey ise korkusuzluğu anlatılıyor. Tapınağın her katında ayrı masallar ayrı hikayeler var. Uzun ve geniş zamanlarınız olsun buraya gelirken 🙂

Jawa adasında bulunan bu büyüleyici tapınağa Yogyokarta’dan ulaşabilirsiniz. Sabah gün doğumu için gelmenizi tavsiye ederim yoksa bu kadar görkemli bir anı bırakmaz sizde. Güneş doğarken Merapi Yanardağı’da sizi selamlayacak sonrasında zaten ortadan kayboluyor. Giriş ücreti 300.000 rupi falan ama gezi sonunda müthiş açık büfe kahvaltı sizi bekliyor olacak. Güneşin doğuşu için gece ikide Yogyokarta’dan çıkmanızı tavsiye ediyorum. Erken gidip güzel bir yer kapın kendinize. Zira kalabalık oluyor baya 🙂 Bahçesinde bulunan sevimli fil ailesini de ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Geziniz Bol Olsun
Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın