Hayatımda gördüğüm en sevimli şehirlerden biri burası. Hep derim ortasından nehir geçen şehirlere bonus puanlarım vardır. Bu güzelim şehire de bol bonus veriyorum.

Dünyada üzerinde liman kurulan tek nehir bu şehirde. Burası bana biraz Floransa’ yı anımsattı.

Nehrin gece manzaraları ve gün batışlarında harika ışık senfonilerini görebilirsiniz.

Nehrin kenarında Altın Kule dedikleri bir kule var Yunanistan’ da bulunan Beyaz Kule’nin aynısı 🙂 Yeni favorim bu artık. Kardeş yapıları birbirleri ile tanıştırmak benzerliklerini hatırlatmak ve kardeşliklerini ilan etmek 🙂 🙂

Gelelim Altın Kaleye. Altın kale Kristof Kolomb’un çalışma mekanıymış. Ziyaretçilerini bu kalede kabul edermiş. Keşiflere çıkmadan önce haritalar üzerinde günlerce bu kalede çalışırmış. Keşiflerden dönerken getirdiği ganimetler de bu kalede saklandığı için adına Altın Kale demişler.

Sevilla da gitmeniz gereken en önemli yapılardan biri Plaza De Espana. Bu güzel alanda simetri ve geometrik yapıda bir çok fotoğraf karesi çekebilirsiniz 🙂 Biraz daha kalsaydım alan hacim hesaplamaya başlayacaktım 🙂 İnsan böyle mimari yapıları dolaşırken bir matematik aşkı filizleniyor içinde 🙂 Plaza De Espana’ nın bahçesinde İspanya’nın şehirlerinin yer aldığı mozaikler yer alıyor. Her şehir için farklı bölme var. Her şehrin resimleri kendi tarihleri ile ilgili kareler barındırıyor.

Sevilla Endülüs Devletinin başkenti olduğu için yapılarda Endülüs’ ün izlerini görmek mümkün. Bu şehre ilk adım attığım zaman nedense aklıma çocukken izlediğim Köle Isaura dizisi geldi 🙂 Sanırım bu şehirdeki palmiyeler ve beyaza boyanmış köşkler bu çağrışımı yaptırdı bana 🙂 Sevilla’nın halkı çok sıcakkanlı. Yol tariflerini genelde kolunuza girerek anlatıyorlar 🙂 🙂 Bazı terimleri de öğrenseniz iyi edersiniz 🙂
Ola – Merhaba, Adiyos – Hoşça kal, Grasyas – Teşekkürler… Tamam bu kadar. Bunları bilseniz gezersiniz İspanya’ da :):)

Buraya gelmişken Sevilla Katedralini mutlaka ziyaret edin. Katedral içinde Kristof Kolomb’un Mezarı var. Biraz bulunması zor ama biraz gayret ederseniz bulmayı başarıyorsunuz 🙂 Bu Katedralde çok fazla resim ve heykel var. Melek koleksiyonum için birçok melek resmi ve melek heykeli resmi çektim 🙂 Katedralin dışındaki işlemeler muazzam. Ama şu Avrupadaki dil çıkaran maymun heykeli yok mu ona bir türlü ısınamadım 🙂 Mimari de belli etik kurallar olmalı bence. Böyle basit davranışlarla diğer dinlere bu şekilde saygısızlıklar yapılmamalı.

Katedralin hemen yanında bulunan Ünlü Saray Real Alcazar’ ı da ziyaret etmeyi unutmayın. İspanya’ya kadar gelmişken Arenaya da gidelim dedik. Arena Protestolar yüzünden kapalıymış. Hayvan hakları dernekleri dünya çapında yaptıkları eylemler sonucunda Arenaların faaliyetlerini durdurmuş. Aman bir sevindim anlatamam. İyi olmuş. İnsanlar eğlence anlayışlarını değiştirmeliler bence. Arenada bir de müze var. Burada içi doldurulmuş boğa başları, matador heykelleri, boğalar tarafından öldürülmüş matadorların resimleri, matador giysileri, resim galerisi gibi tamamen bu arenada yaşananları gözünüzün önüne seren objeler var.

İspanyolların Siestasından bahsetmek istiyorum. Siesta İspanyolların öğle uykusu saati. İlk duyduğumda şakadır görmeden inanmam falan diyordum cidden doğruymuş. Siesta zamanında tüm iş yerleri kapanıyor açsanız açıksanız ortada kalıveriyorsunuz 🙂 Mesela adam şirkette yönetici siesta saatinde kalkıp arkadaşlar gidip biraz uyuyalım öğleden sonra gelir çalışırız falan diyor sanırım :):) Ben Okulda müdürüme – Müdür bey siesta saatim geldi eve gidip uyucam desem Müdür bey – Hocanım kafanı biyere mi çarptın falan der heralde :):) İspanyada yaşamak istiyorum siesta istiyorum duy beni MEB 🙂

Nehrin karşısına da mutlaka geçin ama konaklamak için tercihiniz Old City olsun. Geceleri sokaklar çok güzel özellikle nehir kenarı tam bir şenlik. Yerel içkileri olan Sangria mutlaka denenmeli. Rom şarap meyve parçacıkları ve buz karışımı ile yapılan bu içki oldukça moda. Ünlü yemekleri Paella’yı pek sevmedim. Türkiye’ de yediğimiz bulgur yemeği 🙂 Ama siz gitmişken deneyin hem tok tutuyor hem de ucuz 🙂

Alışveriş için de uygun mağazalar var. Biz biraz fazla kaptırdık kendimizi. Acayip ucuz ve güzel şeyler aldık. Mesela Zara’nın ürünleri TR’ye göre daha ucuz ve kaliteli. Bazı mağazalarda Made in Turkey görmek şaşırttı beni. Mağazanın en ucuz reyonunda yer almaları da üzdü beni doğrusu.

Sevilla çok romantik ve sevimli bir şehir. İkinci kez gidilecek şehirler listeme aldım.

Geziniz bol olsun.
Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın