Halk arasında dindarlar şehri olarak bilinen Bhaktabur Nepal’ in en önemli turizm cennetlerinden bir tanesi. Dünya kültür mirasları listesinde yer alan bu şehir son depremde fazla yara almadan kurtulmayı başarmış..

Nepal’ e fazla uzaklıkta olmayan bu şehrin en önemli merkezi diğer Nepal krallıklarında da olduğu gibi Durbar Meydanı. Meydandaki en önemli yapı elli beş pencereli göz kamaştıran bir saray.

Aynı zamanda Altın kapı, Kraliyet banyosu, sanat galerisi ve Taleju tapınağı da bu meydanda görmeniz gereken yerlerden bazıları..

Bhaktabur insanları çok sıcak ve sevimliler. Fakirlik oranı çok yüksek olan bu kentte her şeye rağmen yüzlerde gülümsemeler eksik olmuyor.

Bhaktabur da diğer meydanın adı Taumadhi. Bu meydanda bulunan Nepal’ in en yüksek tapınağı Nyatapola tüm heybeti ile gökyüzüne yükseliyor. Tapınağın merdivenlerinde aslan, fil ve kaplan tanrıçalarını görebilirsiniz. Bu tapınağı izleyebileceğiniz bir cafe’ de kahve keyfini şiddetle öneririm 😉

Taumadhi meydanına çok yakın olan Dattatreya Meydanı’ na doğru ilerliyorum. Bu meydanda bulunan Dattatreya tapınağının tek bir ağacın gövdesinden yapıldığı söyleniyor. Üç katlı olan ahşam işlemeciliği ile göz kamaştıran bu yapı beni inanılmaz etkiliyor.

Bir ahşaba bu duyguları dökmek yıllar alan bir konu. Ahşap işlemeciliği Nepal’ de ki diğer geçim kaynaklarından. Araştırmalarıma göre bazı ahşap işlemelerin bitirilmesi dört yıl ve daha fazla süre alabiliyormuş ve yurt dışına devasal fiyatlarla ihraç ediliyormuş.

Bhaktabur’ da bulunan Altın kapı girişli büyük Kral sarayı’ nın giriş kapısı, hayatımda gördüğüm en iyi ahşap işlemeciliği sanatına sahip. Rehberimin dediğine göre kapının yapım süresi yirmi seneyi bulmuş. Kapının yapılışı bittikten sonra kral sanatçının kollarını kesmiş. Bir kopyasını başka bir krallığa yapar korkusu ile..

Bu minik şehir de görmeniz gereken bir de çömlekçi sokakları var. Çeşit çeşit çömleklerin kurumaları için serildiği bu sokaklarda isterseniz kendiniz de çömlek yapabilirsiniz.

Sokakları gezerken gençleri yetiştirmek üzere kurulmuş resim atölyelerini de görebilirsiniz. Bu atölyelerde gençler sadece yeni teknikler öğrenmekle kalmıyor ayrıca aile bütçelerine de katkıda bulunuyorlar.

Arka sokaklara gidip sevimli Nepalliler ile sohbet edin. Nameste demeniz sohbete başlamanız için yeterli bir cümle 🙂 Halkın geçim kaynağı sadece siz olduğunuz için buralarda pazarlık yapmanızı yasaklıyorum size 😇

Bhaktabur Nepal’ e gelinip mutlaka uğranılması gereken Nyatapola tapınağı manzarasında mutlaka kahve içilmesi gereken bir şehir 😇

Geziniz bol olsun
Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın