Kuzeydoğu Fransada bulunan bu sevimli köy buram buram huzur kokuyor. Dar ve şirin sokaklarında Arnavut kaldırımlarda yürümek insana mutluluk veriyor. Ahşap pencerelerden sarkan sardunyalar farklı bir ahenk katıyor köye. Köy sakin ziyaretçileri gittikten sonra akşama doğru daha da sakinleşiyor. Kuşların sesi ve mis gibi havanın tadını çıkarıp bir köşede kahvenizi yudumlamanız için çok güzel bir lokasyon.

Colmar’a beş km uzaklıkta olan bu köy 720 yılında kurulmuş. 4.yy da Romalılara ev sahipliği yapmış. İlk asmalar Romalılar tarafından dikilmiş ve o günden bu güne üzüm bağları tüm tepeleri süslüyor. Tarih doğa ve sanatın harmanlandığı bu köyün sokaklarında gezerken kendinizi ortaçağ kasabasında hissedebilirsiniz. Ahşaptan yapılan rengarenk evler dar sokaklar boyunca sıralanmış. Her evin ayrı bir melodisi var sanki. Kapı dizaynları pencerelerdeki dekorlar hepsi bir hikaye fısıldıyor.

Köyde gezerken çok fazla pastane ve tatlıcı görebilirsiniz. Fransızlar hamur işine çok düşkün gerçekten. Her yerde minik minik kek kalıpları görebilirsiniz. Kugelhopf dedikleri üzümlü kek bu minik kek kalıplarında yapılıyor. Bu bölgenin en ünlü tatlısını siz de yapmak isterseniz bu seramik kek kalıplarından alabilirsiniz. Üzerine pudra şekeri serpilerek servis yapılan bu keki denemelisiniz.

Makaronlarla süslü vitrinleri söylemeden geçemeyeceğim. Bu makoronlar badem unu ile yapılmış ve ağızda eriyor muhteşem tatları var. Ayrıca Yumurta akı ve şekeri çırpıp fırına vererek Meringe dedikleri bir tatlı yapıyorlar. Tabi bu tatlıyı renklendirdiklerinde ortaya çok sevimli bir görsel çıkıyor. Alsas bölgesinde her şey renkli J İtalyan pizzasından farklı olarak yapılan Tarte Flambee de denemeye değer. İtalyan pizzalarına göre hamuru çok ince ve çok iyi pişmiş çıtır çıtır servis ediliyor. Her pastanede simit göreceksiniz. Bretzels dedikleri bu simit  kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasında. Peynirleri ise çeşit çeşit. Hepsini denemek için baya paranız olması gerekiyor J Ben en çok fümeli erimiş rokfor küf peynirini beğendim. Tavsiye ederim J

Sylvaner, Pinot Blanc, Muscat, Pinot Gris, Gewurztraminer, Riesling ve Pinot Noir bölgenin en ünlü şarapları arasında. Bu şarapları tatmak için yüzlerce insan her yıl bu bölgeyi ziyaret ediyor. Ayrıca Ağustos aylarında şarap ve leylek festivali düzenleniyor.

Leylekler Alsas bölgesindeki bacaları yuva edinmiş adeta. Bazı köylüler ise onlar için çatılarına özel olarak yuva yapıyorlar. Mutfak motiflerinde dekorlarda ve pencereleri süsleyen birçok objede leyleklere rastlayabilirsiniz.

Sakin sessiz bir kasabada dinlenmek ve üzüm bağları arasında yürüyüşe çıkmak isterseniz burası tam size göre J

Geziniz bol olsun

Sevgilerimle,

Eguisheim Dikkat Edilecekler:

  • Colmar’a çok yakın olan bu köye taksi ile gidebilirsiniz.15 Euro civarı tutuyor. Otobüs ise 5-6 Euro arası. (Tek yön)  Colmar şehir merkezinden gidiş dönüş bileti alırsanız daha ucuza geliyor.
  • Fakat saatlerinde sıkıntı var sadece 12.10 da (Colmar- Eguisheim ) tek otobüs kalkıyor köyden dönüş ise 17.10 civarında. Yani zamanınız az ise bir gün ayrılacak bir köy değil. Bir saatte dolaşabilirsiniz. O yüzden planınızı güzel yapmanızda yarar var.
  • Otobüsler Colmar Tren garı çıkışının sağındaki otobüs duraklarından kalkıyor .


mm
Yazan

Bir Yorum Yazın