İskoçya yeşillikler arasına gömülmüş bir ada ülkesi. Uçsuz bucaksız yeşilliğin ortasında doğanın sesini dinlemek ve mis gibi havayı doyasıya içine çekmek eşsiz bir duygu. Bu çılgın rotam sırasında dünyaca ünlü Loch Ness Canavarına da küçük bir ziyarette bulunacağım:) Sonrasında dünyada sadece iskoçyanın dağlık kesiminde görebileceğiniz sırma saçlı İskoç ineklerini görmeye gideceğim:) Hadi başlıyoruz..
Bu güzelim cennetteki rotamı sırası ile paylaşmak istiyorum..

  1. Cairngorms Mountains
  2. Inverness
  3. Loch Ness Gölü ve Canavarı 🙂
  4. Ben Nevis
  5. Glen Coe

Size ulaşım konusunda tavsiyem araba kiralamanızdır. Çünkü ulaşım oldukça pahalı. Araba kiralayıp bu rotayı gezmek kesinlikle daha ucuza mal oluyor. Trafiğin soldan aktığını da belirtmeden geçemeyeceğim 🙂 Kendinize güvenmiyorsanız araba konusuna girmeyin 🙂 Arabasız ve toplu ulaşımı kullanarak parkuru tamamlayacaksanız da günde 15-20 km yürümeyi göze alıp çıkın yola 🙂 Benden söylemesi..

Rotama Cairngorms Mountains’ den başlıyorum. Caierngorms Mountains Edinburgh’ un kuzeyinde kalıyor.

Araba ile gitmek isterseniz Edinburgh’ dan üç saat sürüyor. Inverness üzerinden gelmek isterseniz de araba ile bir saat sürüyor.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyenler Inverness ‘ dan geliyorsanız 32A- 31 otobüsünü kullanmalısınız. Otobüs sizi Aviemore istasyonunda indiriyor. Buradan sonrası da 9 mil yürüme mesafesinde. Inverness üzerinden toplu taşıma aracı ile yol 4.5 saat sürüyor. Inverness üzerinden geliyorsanız özel bir şirket olan Stagecoachbus firmasını da kullanabilirsiniz.

Gelişiniz Edinburgh üzerinden ise City Link ve Stage Coach otobüs firmaları ile gelebilirsiniz Aviemore durağında inmeniz gerektiğini tekrar hatırlatayım.

Bu bölgede dağ turizmi çılgınlığı almış başını gitmiş 🙂 Bisiklet turları, dağcılık, Trekking, Fotoğrafçılık,Tırmanış..

Eğer siz de bu etkinliklerden yararlanmak istiyorsanız http://www.cairngormmountain.org/ sitesini mutlaka ziyaret ediniz.

Konum bulmak için açık adres şöyle :
GairnGorm Mountain, Cairn Gorm Ski Area, Aviemore, PH22 1RB

Rotamda sırada Inverness şehri var. Yerel idare bakımından Bileşik Krallık İskoçya’ ya bağlı olan bu şehir Highlands bölgesinin merkezi. İskoçya’ nın kuzey ucunda bulunan şehir Highlands bölgesinin taşıma ve iletişim bağlarının düğüm noktası.

Edinburgh’ dan 254 km uzaklıkta olan bu dağ şehrine Edinburgh’ dan otobüslerle ya da tren ile çok rahat ulaşabilirsiniz.

Inverness Kuzey Denizinden kara içine sokulan Moray Fırth fiyordunun sonunda bulunuyor. İçersinden Ness nehri geçen bu şehir tipik bir ortaçağ harikası. Şehir çevresinde Loch Lochy, Loch Ashie ve Loch Ness olmak üzere üç adet göl var. Bu üç gölü kapsayan alanı “Büyük Vadi “ diye adlandırıyorlar.

Şehir merkezinde zaman geçirecekseniz Inverness kalesini ziyaret edebilir Ness Nehri manzarasında bir taraftan kahvenizi yudumlarken diğer taraftan rotalarınızı hazırlayabilirsiniz 🙂

Inverness çevresindeki her bölgeye toplu taşıma mevcut fakat rehber eşliğinde çevreyi gezmek istiyorsanız şehir içinde günlük tur satan acentelar mevcut.

Rotamda sırada Loch Ness (Ness Gölü) var tabi şansım varsa Ness Gölü canavarını da göreceğim 🙂 Ness Gölüne gelmek için Inverness’ dan otobüsleri kullanabilir ya da 6 saate yakın yürüyerek bu göle ulaşabilirsiniz. Gelelim şu canavar hikayesine 🙂 Canavar elbette yok sadece bölgenin popülerliğini arttırmak için uydurulmuş koca bir yalan 🙂 Peki ya fotoğraflar diyeceksiniz; onlar yılan balığı 🙂 Ama olsaydı güzel olurdu birkaç pozunu çekerdim hatta selfie de çekerdik 🙂

Ness gölünün çevresi uçsuz bucaksız ağaçlar ile kaplı. Hemen kıyısında yer alan Urquhart Castle (Urquhart Kalesi) görülmeye değer. R.R Martin’ in yazdığı Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinden bazı kesitleri bu kalede görebilirsiniz. Taht Oyunları fanatiklerine duyurulur 🙂

Ness Gölü muazzam büyüklükte. Eğer gölde tekne gezisi yapmak isterseniz ücreti 15 pound olan tekne turları mevcut. Loch Ness gölü semalarında, var olup olmadığı tartışılan sevimli Ness Canavarının yüzdüğü bu sularda tekne ile gezinirken, kahve içmenin tadı da bambaşkaaaa 🙂 Şımarık ruhum benim 🙂

Peki buraya kadar gelmişken sırma saçlı İskoç ineğini görmeyelim mi 🙂 Dünyada sadece bu bölgede yaşayan bu canlıyı görmek için biraz yürüyeceğiz.

Rotamızı Bearnock tarafına çevirip Shenval’ a kadar yürüdüğünüzde görmeniz muhtemel. Yollarda çeşit çeşit çiftlikler göreceksiniz çoğu gelen konuklara kahvaltı ve yemek dışında kalacak yer olanakları da sunuyor.

Çiftlik turizmi oldukça gelişmiş bu ülkede. Siz de sabah uyandığınızda İskoç İnekleri ile kaplı çitlerle çevrili mis gibi kocaman bir bahçede kahvaltı yapmak isterseniz bu çiftliklerden birini tercih edebilirsiniz.

Kalmak isterseniz Shenval’ de Shenval Bed and Breakfast adında minik bir hosteli tavsiye ederim.

Booking.com dan bu hostele ulaşabilirsiniz.
Konum için:
Glenurquhart, Inverness- Shire IV63 6TW

Rotamda sırada Ben Nevis dağı var. 1.400 metrelik irtifası ile Britanya adalarının en yüksek dağı olan bu görkemli doğa harikası Grampian Dağlarının batı ucunda, Lochaber yöresinde , sahil kasabası Fort William yakınlarında yer alıyor.

Ulaşım için Inverness şehrinden otobüslerle Fort Willam kasabasına gelmeniz yeterli. İsterseniz bu kasabadan düzenlenen günlük trekking turlarından alıp tırmanış yapabilirsiniz.

Dağ tırmanışı için Glen Nevis vadisindeki keçi yolu tercih ediliyor diğer yol kuzey cephesinde. Fakat kuzey cephesindeki bu tehlikeli yolu benim gibi kendine güvenmeyenler kullanamıyor 🙂

700 metre uçurumlarla kaplı kuzey cephesi tırmanış yolunu, konusunda uzman Dağcılara ve Kaya Tırmanışçılarına öneriyorum. Zirvede 1883 ile 1904 arasında faaliyet gösteren rasathane bulunmakta. Ben Nevis dağlarına çıkmasanız da dağın yamaçlarındaki uçsuz bucaksız yemyeşil patikalarında saatlerce yürümenizi tavsiye ederim.

Ben Nevis dağından sonra İskoçya’ nın ağlayan dağı Glen Coe’ ye doğru yola çıkıyorum. Glen İskoç dilinde ağlayan demekmiş. Coe ise bu bölgeden geçen sevimli bir nehir. 1600 yıllarda burada yaşanan korkunç savaşlar sonucu yüzlerce insan ölmüş. Coe gölü kana bulanmış. Ve nehrin adı Glen Coe yani Ağlayan Coe olarak kalmış. Aynı zamanda nehrin kıyısında bulunan bu görkemli dağın ismi de Glen Coe olarak anılmaya başlanmış.

İskoçya’ nın en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilen bu dağı mutlaka görmelisiniz. Hatta bu bölgede bulunan minik yerleşim yeri Glencoe Village (Glencoe köyü) de konaklayabilirsiniz.

Bu sevimli köyde birçok dükkan, cafe, hostel bulabilirsiniz. Dağ evi kiralayan ve günlük trekking turları yapan şirketler mevcut.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filmindeki Hagrid’in James Bond Filmi Skyfall da oynayan Lan Fleming’ ın ve James Bond’ un doğum yeri bu minik kasabadır.

Buralara kadar gelip de bu güzelim kasabada kalmadan dönmeyin bence.

Bugün kadrajıma bu masalsı topraklarda çok güzel kareler sığdırdım.

Ara Güler’ in dediği gibi “Yaşam boş bir film olarak verilmiştir bize güzel karelerle doldurmak bizim elimizde...

Geziniz Bol Olsun..
Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın