Bir ülkeye gittiğimde en çok pazarlarını görmek isterim. Aynasıdır ülkelerin o pazarlar. Tayland’ da ise pazarlar biraz farklı. Çoğu nehirler üzerinde kuruluyor. Damnoen Saduak Floating Market (Yüzen Pazar) bunlardan biri ve en ünlü olanı.

Bir ülkeye gittiğimde en çok pazarlarını görmek isterim. Aynasıdır insanların o pazarlar. Tayland’ da ise pazarlar biraz farklı. Çoğu nehirler üzerinde kuruluyor. Damnoen Saduak Floating Market bunlardan biri ve en ünlü olanı. Yüzen kayıklar arasında alışveriş yapabilir kayığınız ile gezinirken yemeğinizi yiyebilir sevimli yüzlü Taileri daha yakından tanıyabilirsiniz.

Bu Pazar tam bir meyve cenneti. Rambuta, mango, manngosten bunlardan bazıları. Ayrıca teknelerin çoğunda yöresel yemekler yapılıyor bunların tadı da gerçekten denemeye değer.

Bu pazarda ya da Tayland sınırları içerisinde organik olmayan meyve ya da sebze bulamazsınız. Tayland Kralı’nın emri ile kimyasal gübre kullanımı yasaklanmış. Dünyada ender bulabileceğiniz bu ürünleri hiç kaçırmayın. Dünya üzerinde GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) ile oynanan tüm oyunların aksine bu ülkede her şey çok lezzetli. Ayrıca pazar çevresinde Çin ve Asya’dan gelen yüzlerce hediyelik eşya bulabilirsiniz. Ama satın almadan önce mutlaka pazarlık yapın.

Teknemiz kanallar içerisinde ilerledikçe çevremdeki oluşan renkli cümbüşün büyüsüne kapılıyorum. O kadar renkli obje var ki insan nereye bakacağını şaşırıyor. Bu kadar tekne tabi ki kanallarda kolay ilerleyemiyor bazen akış duruyor. Böyle zamanları satıcılar kaçırmıyor tabi. Hemen bir şeyler ikram etmeye ve satış yapmaya çalışıyorlar. Turistlerin yüzünde ise sevimli ve şaşkın bir ifade. Hepsi birbirine el sallıyor 🙂

Yiyebildiğim kadar meyvelerin tadına bakıyorum. Hepsi birbirinden güzel. Özellikle de Hindistan Cevizi içinde dondurma yemeyi es geçmeyin derim 🙂 Ayrıca Yüzen Market ile Bangkok yolu üzerinde timsah ve kaplan eğitim merkezini de ziyaret edebilirsiniz. Floating Market yakınlarında bulunan ahşap müzesi de belki ilginizi çekebilir.

Birçok belgeselde yer alan bu ünlü yüzen pazarı kesinlikle tavsiye ediyorum. Günübirlik gerçekleştiğim bu gezide bana sponsor olan Silkroad Turizme teşekkür ederim ..

Geziniz Bol Olsun

İyi Eğlenceler 🙂

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın