White Temple dünyadaki mermer işçiliğinin en güzel örneği. Aslında bu göz kamaştırıcı yapı bize çok şey anlatıyor. Sağda görülen köprü dünya hayatını simgeliyor. Köprünün girişinde ellerinde para kaseleri olan yüzlerce heykel ise para ile satın aldığımız ama gerçek mutluluğu hiç yakalayamadığımız dünyevi zevkleri temsil ediyor. Köprünün sonunda bizi karşılayan iyi ve kötü iki ruh var. İyi insansanız doğanın kucağına kötü insansanız da mermer saraya hapsoluyorsunuz. Gerçek mutluluk insanın içinde gizlidir, içinizdeki hazineyi keşfedemezseniz kimse ile mutlu olamazsınız.

Wat Rong Khun veya diğer adı ile bilinen White Temple ( Beyaz Tapınak ) Tayland’ın kuzeyinde Chiang Rai Bölgesinde bulunuyor.

İlginç ve muhteşem bir tapınak burası. Chalermchai Kositpipat tarafından Budist ve Hindu mimari tarzında tasarlanan bu yapı 1997 den beri ayakta ve hala yapımı devam ediyor.

Fazlaca detay var bu mimaride. İnceledikçe daha derin anlatımlar görüyorsunuz. Tapınağın beyaz olması saflığı ve bilgeliği temsil ediyor. Tapınakta cam, seramik, beyaz zümrüt taşları kullanılmış.

Tayland’ın kuzey bölgesine gelirseniz bu tapınağı mutlaka ziyaret ediniz. Çevresinde de Mavi Tapınak ve Ahşap Tapınak yer alıyor. Toplu ulaşım bu bölgeye çok zor. Tur fiyatları hem uygun hem yemek dahil tavsiye ederim 🙂

Geziniz Bol Olsun

Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın