Pura Ulan Danu Bratan Tapınağı Bali adasında beni etkileyen ender yerlerden. Birçok kartpostal ya da belgeselde gördüğüm bu tapınağa gitmek için iyi bir motor kiralayıp yollara düştüm. Bratan Gölü kenarındaki bu tapınağı Bratan Dağından izlemek gerçekten muhteşemdi. Yükseklik Bali’nin diğer bölgelerine nazaran biraz yüksek olduğundan biraz üşüdüm. Yol boyunca bir çok maymunla karşılaştım. Güzelim ormanların arasından geçtim. Tapınağa geldiğimde ise kalabalık insan topluluklarını görünce biraz üzüldüm.

Tapınak 1663 yılında Mengwi Kralı tarafından Göl Tanrıçası Dewu Danu için yaptırılmış. 17.yy’da Bratan Dağından çıkan alevlerle yerle bir olan tapınak 1926 yılında tekrar inşa edilmiş.

Göl çevresindeki topraklar rehberimin anlattığına göre çok bereketliymiş. Volkanik dağların olduğu bölgeler genelde farklı ve zengin bitki floryasına sahip olur. Bratan gölü ise volkanik bir göl. Bu göle aynı zamanda kutsal dağ gölü de deniyor. Tapınağın çevresinde tapınağı koruduğuna inanılan ejderlerin bulunduğuna inanılıyor.

Tapınak katlardan oluşuyor bu katların her biri meru diye adlandırılıyor. Bu meruların katları ne kadar çok olursa o kadar değerli oluyorlar.  Hinduzimde bu katlar çok önemli. Dünyanın tam ortasında bulunduğuna inandıkları Meru Dağı’nı simgelediklerini düşünüyorlar.

Gelelim Dewu tanrıçasına. Bu toprakları koruduğuna ve bereket verdiğine inanılan tanrıça için her gün ayinler yapılıyor.

Hem Krater gölü üzerinde hem dağların arasında hem çok tarihi hem de Merularının fazla oluşu hem adanın üzerinde bulunması beni de etkiledi. O değil de bu tapınakta tek başıma yaşamayı isterdim doğrusu J  Tapınağın içine giremiyorsunuz ama sisli dağlarla görüntüsü gerçekten muhteşem. Motor ile gidecekseniz biraz kalın giyinmenizi tavsiye ederim. Zira dağlardan geçeceksiniz oldukça soğuk J  Bali adasında bu bölgeyi ziyaret etmeden göl çevresinde yürüyüş yapıp balık ekmek yemeden dönmeyin derim.

Geziniz Bol Olsun
Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın