Buna Nehri’nin kaynağında bulunan 550 senelik bir tekke burası. Büyülü ve mucizevi bir şeydir nehrin kaynağını izlemek. Yeni doğan bir bebeğin dünya ile buluşması gibi…

Ne zaman bir nehrin kaynağında bulunsam oturup saatlerce izleyesim gelir..Büyülü ve mucizevi bir şeydir bu görüntü. Yeni doğan bebeklerin yeryüzü ile buluşması gibi..Burası Buda nehrinin kaynağı ve bu olağanüstü manzaraya bakarak eşsiz güzelliği içime çekiyorum doya doya..

Mostar’a bağlı Blagay köyündeki ünlü Blagay Tekkesindeyim..550 senelik bir tarihi var bu tekkenin..Evliya Çelebi’nin de uğramadan geçemediği sık sık ziyaret ettiği yerlerden biri..Tekke kaynağın hemen yanına yapılmış.. Tekkeye bitişik bir de türbe var. Sarı Saltuk ve tekkenin uzun süre şeyhliğini yapmış Aşık Paşa’nın sandukaları var bu türbede. 1644’teki Evliya Çelebi ziyaretinden sonra eklenmiş tekkeye. Dediğim gibi büyüleyici bir yer..

Kaynak dağın altından 19 km derinliğinden geliyor Avrupa’nın en yüksek debili su kaynağı, saniyede 43 bin litre su akıntısı var, su oldukça soğuk ve içinde kalmak mümkün değil.

Kiraladığımız bir botla mağaraya giriyoruz içeride duvarlarda tünemiş bir sürü güvercin var sanki gizli bir güce sığınmışlar gibi..Mağaranın içi oldukça soğuk. Farklı bir his burada olmak ..Üzerinde koskocaman bir dağ, altında 16 km derinliğinde ve Avrupa’nın en yüksek debili su kütlesi..Bence herkes yaşamalı bu eşsiz duyguyu..

Ruhunuzu dinlendirmek, bu mucizevi güce teslim olmak ve suyun hırçın sesi ile ruhunuzda ayrı bir tezatlığı yaşamak. Bir süre sonra hiç bir şey duymuyor hale geliyorsunuz..Sadece kendi iç sesiniz konuşuyor..İstanbul ‘un ortasında her gün isteyip de yapamadığımız şey değil mi 🙂 Tarihte birçok ermiş kör sağır olmayı dilermiş böylece kendisini daha kolay teslim edermiş yaradana..Sanırım bu tekkenin sırrı da bu kolay teslimiyet ve sizi saran mucizevi güç…

Kaynağı takip ettiğinizde kenarında kurulmuş birkaç balıkçı restoran göreceksiniz ve vazgeçilmez balık üretme çiftlikleri..Burada karnınızı doyurup bu eşsiz kareye bakarak kahvenizi yudumlayabilirsiniz..Mostar’a uğrayıp bu Tekkeyi ziyaret etmeyi atlarsanız hayatınızın en büyük hatasını yaparsınız ..

Geziniz Bol olsun

Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın