Katmandu vadisinde kurulan üç krallıktan biri olan Patan Nepal’ in en büyük şehirlerinden biri. Bu güzelim şehir gerçekten görülmeye değer. Depremden fazla zarar görmemiş tapınaklar hala tüm heybeti ile ayakta. Durbar Square yani kraliyet meydanı Patan’ ın merkezi. Tapınaklar ile dolu bu alanda ahşap oymaları incelerken gerçekten büyülenmeden geçemiyor insan…

Diğer adı güzellikler şehri olan Patan’ ın her köşesi stupalarla çevrilmiş. Bu stupaların 250 yılında Ashok Krallığı tarafından yapıldığı söyleniyor. Bu yaşlı stupaları izlemek hayatımın en mucize anlarından biriydi benim için.

Katmandu vadisinde bulunan üç Durbar Square içersinden benim favorim Patan oldu. Bu güzel şehri doya doya yaşamak isterseniz şehrin ara sokaklarında mutlaka zaman geçirin. Sevimli ve iyi yürekli Nepal halkı ile sohbet edin.

Meydandaki fil heykelleri ile korunan sevimli Vishwanath Tapınağı, tapınağın yanında bulunan Krişna Tapınağı ve Patan Müzesi saatlerce zaman geçirip ruhunuzu dinlendirebileceğiniz mekanlar arasında.

Patan’ a gelmişken Altın Tapınağa da uğramadan geçmeyin. Altın işlemeleri ile bezenmiş bu güzel yapı 1200’ lü yıllarda yapılmış. Tapınağa girince çok farklı bir ortamda buluyorsunuz kendinizi.

Tütsü kokuları içindeki Tapınağın avlusunda kuşları besleyen minik rahipleri izlemek unutamayacağım anlardan biriydi benim için.

Tapınağın ana rahibi olan 11 yaşındaki Şüraj’ ın elime tutuşturduğu kutsanmış pirinç tanelerini de hayatım boyunca unutamayacağım 🙂

Tapınakta bulunan erkek çocuklar arasında her ay biri ana rahip seçiliyormuş. Çocuk yaşta arkadaşları ile sokaklarda doyasıya oyun oynaması gerektiği bu zamanlarda bir tapınağa kapatılıp bu çocukları hayattan soyutlamak ne kadar doğru bilemiyorum. Ama ben bu küçük çocukları arkamda bırakırken oldukça üzüldüm.

Aynı durumu Kumari ziyaretim sırasında da yaşadım. Dört beş yaşlarından ailelerinden alınan bu kız çocukları ergenliğe kadar bu evlerde yapayalnız yaşıyor.

Rehberimin sayesinde Kumarinin odasına çıkıyorum. Gördüğüm manzara karşısında donakalıyorum. Yapayalnız bırakılmış, sıkılmış, eteği ile oynayan sevimli yüzlü bir kız çocuğu ile karşılaşıyorum.

Normal şartlar altında sarılıp kucaklayacağım bu minik tanrıçaya oldukça mesafeli davranarak rehberimin söylediği şekilde ziyaretimi gerçekleştirip odadan çıkıyorum.

Kumarinin sonraki yaşamını rehberime sorduğumda ergenlikten sonra kumarilik olayının bittiğini devlet tarafından maaş bağlandığını söylüyor. Uğursuz oldukları için kimsenin kumarilerle evlenmediğini ömürleri boyunca yalnız yaşadıklarını belirtiyor.

Patan’ dan ayrılırken tüm Nepal erkeklerinin Kumarilere aşık olması ve evlenmek için sıraya geçmesi için dua etmeden de geçemiyorum 🙂 😇

Patan Nepal’ in en eski ve en güzel şehirlerinden ziyaret etmeden geçmeyin bence. Tarihi dokusu ahşap işlemeleri ve harika insanları ile güzel zaman geçireceğinize inanıyorum.

Eğer harika bir rehber isterseniz de size Niranjan’ ı öneririm.
https://www.facebook.com/niranjanrajbhetwal?fref=ts

Rehberimiz aynı zamanda Dünyaca ünlü Ceny Film Festivalinde ödül almış ünlü bir yönetmen. Çok mütevazi, iyi kalpli ve harika biri olan Niranjan bu kadar parasızlık ve imkansızlık içinde aldığı bu ödülü anlatırken gözlerim doluyor. Niranjan’ dan yeni bir film hazırlıklarında.. Seninleyiz Niranjan 😉

Patan’ dan bu kadar Bhaktapur’a geçiyorum 😉

Geziniz Bol olsun
Kendinize iyi davranın
Yaşamınızın kıymetini bilin
Sevgilerimle,

mm
Yazan

Bir Yorum Yazın